TJ Nová Paka

Zimní plavání


KARAVANA OTUŽILCŮ NOVÁ PAKA V SEZÓNĚ 2004 / 2005

Karavana otužilců Nová Paka se v sezóně 2004/2005 umístila na šestém místě v Českém poháru v zimním plavání. Z jednotlivců se nejlépe umístily Ondřej Valeš, Václav Pačesný, Jan Vágenknecht a Jiří Fink, kteří v kategorii muži do 39 let obsadily 3., 4., 5. a 6. místo.

Díra v ledu silném přes 35 cm, sněhová pokrývka a slunečné počasí se zasloužily o to, že jedním z nejhezčích závodů sezóny bylo první březnový víkend plavání na rybníku Pardoubek v Lázních Bělohradě. Tento závod pořádala Karavana otužilců, stejně jako závěrečný závod českého podáru v Nové Pace na Bahňáku. Vítězem a nositelem titulu mistr Nové Paky se stal David Čech z Opavy, který zde zaplaval rekord Bahňáku časem 9 minut a 28 sekund. Závod na Bahňáku pořádaný druhý víkend v dubnu byl ve znamení deště a bláta.

Při hodnocení sezóny 2004/2005 Karavana otužilců Nová Paka vyzdvihla Ondřeje Valeše za výborné druhé místo při závodech ve Vltavě v Praze Bráníků, aktivní přístup Jiřího Finka po celou sezónu a Oldřicha Ducháčka za výbornou organizaci závodu na Pardoubku. Zklamáním bylo vyklízení pozic (až 6. místo v českém poháru), prohra s plavci z Prahy a špatná nálada bývalého otužilce Zdeňka Hrnčíře.


KARAVANA OTUŽILCŮ NOVÁ PAKA V SEZÓNĚ 2005 / 2006

Richard Haan, operní pěvec závodící za FIDES Brno, přeplaval v létě 2005 kanál La Manche. Náchodský otužilec a recesista Petr Kocián vydržel v Pelhřimově při dni Světových rekordů téměř hodinu sedět ve vaně plné ledu. V půlce ledna 2006 pražský otužilec Richard Blatný vydržel přes 60 minut plavat ve Vltavě s teplotou vody cca 2,5°C. Na břeh sice ještě vylezl sám, pak ho ale záchranná služba musela převést do nemocnice, kde několik dni zůstal. Většina zimních plavců se o podobných pokusech vyjadřuje spíše negativně. Se sportem a utužováním zdraví to již nemá mnoho společného. Nicméně to, co předvedl Richard Blatný, je jistě velký výkon a velmi tvrdá zkouška lidských možností.

Zima byla standardní, řada závodů se plavala při teplotě vody těsně nad 0°C. Pražská soutěž nazvaná nabubřele "Bránické ledy" byla částečně zrušena, protože po hladině Vltavy plavaly ledové kry.

Závod v Nové Pace na Bahňáku byl poprvé v historii uspořádán na částečně zamrzlém rybníku. Celé odpoledne den před závodem byl za pomoci lopat a železných pramic likvidován led z hladiny rybníku. Podařilo se zlikvidovat led na necelé polovině rybníku a skutečně zimní závod mohl proběhnout. Vítězem nejdelší tratě 750 m se stal Jan Váně z Brna.

V celkových výsledcích českého poháru 2005/2006 skončila Karavana otužilců na čtvrtém místě. Z jednotlivců získali nejvíce bodů Jan Vágenknecht, Václav Pačesný, Jiří Fink a Oldřich Ducháček.


KARAVANA OTUŽILCŮ NOVÁ PAKA V SEZÓNĚ 2006 / 2007

Karavana otužilců zažila nejteplejší sezónu ve své takřka desetileté historii. Prakticky nejstudenějším závodem byl v listopadu závod v Plzni. Po vánocích se teplota vody pohybovala na většině závodu okolo 5°C i více. Závěrečný závod v Nové Pace na Bahňáku vyhrál Petr Soukup, nadějný jičínský triatlonista, který pro tento závod startoval za domácí karavanu. Jedná se teprve o druhého vítěze z pořádajícího oddílu, přičemž se uskutečnilo již devět ročníků. Voda byla 10°C teplá a vzduch ještě o 5°C více. Spíše než o zimní plavání se jednalo o jarní koupel. Přesto byla účast otužilců z ostatních oddílů vysoká, včetně nejlepších borců. V českém poháru 2006/2007 skončila Karavana otužilců na celkovém sedmém místě, z jednotlivců nasbírali nejvíce bodů Jiří Fink, Oldřich Ducháček a Václav Pačesný.

(c) Petr Pilař 2008, Vzhled a kód Petr Pilař, www.petaan.wz.cz