Dne 18. února 1862 založil Dr. Miroslav Tyrš první českou tělocvičnou jednotu - Sokol pražský. Ještě téhož roku byly založeny tělocvičné jednoty např. v Brně, Jaroměři, v Kolíně a také v Nové Pace. Iniciátory založení tělocvičné jednoty v Nové Pace byli lékař Václav Klejzar a Karel Záhorský. Zúčastnili se spolu s jinými členy zpěváckého spolku Hlasoň hostiny v tělocvičně pražského Sokola v sále "U Apolla". Velmi na ně zapůsobilo svižné vystupování sokolů ve stejnokroji a ihned uvažovali o zřízení podobné jednoty u nás. Již 2. června 1862 se sešlo 21 občanů k ustavující schůzi v sále hostince pana Čermáka. Starostou byl zvolen MUDr. E. Kosina, náčelníkem MUDr. V. Klejzar a byl zvolen osmičlenný výbor . Jednota nesla název Lubor, měla členy zakládající, činné, přispívající a žáky. V červnu následujícího roku přijala název Sokol.
Činnost tehdejšího Sokola nebyla zaměřena pouze na nářaďový tělocvik, jednota se podílela též na rozšiřování sokolské myšlenky i do okolních měst a vesnic. Časté byly i turistické výlety do okolí nebo i na veřejná vystoupení sousedních tělocvičných jednot. S rozvojem sportů docházelo ke vzniku sportovních odborů i v Nové Pace. Nejprve vznikla v roce 1907 Dělnická tělocvičná jednota, která provozovala svá cvičení v tehdejším dělnickém domě (v dnešním kině) a v roce 1909 se ozvali milovníci sněhu, kteří založili Kroužek lyžařů. Kopaná se ohlásila o dva roky později pod hlavičkou Sportovního klubu. Dnešnímu odboru turistiky TJ dal základ Klub českých turistů a jako samostatný vznikl v roce 1928 Tenisový klub. Lední hokej se ozval v roce 1936 a o šest let později, v době 2. světové války, vznikla atletika, basketbal a volejbal.
V roce 1948 komunisté houfně slučovali tělovýchovu pod hlavičku Tělovýchovných jednot. Tak tomu bylo i v Nové Pace a TJ změnila v roce 1951 název na TJ Spartak. Tehdejší závod Nopaka (později Velveta) založil druhou tělovýchovnou jednotu, Jiskru. Po čtyřech letech došlo opět ke sloučení obou TJ a o několik let později se Novopačtí přijali do svého názvu Sokol. Poválečná aktivita TJ Sokol Nová Paka se projevila ve výstavbě letního stadionu se šatnami a turistickou ubytovnou, lyžařského areálu se slalomovým svahem a skokanským můstkem, vznikly čtyři tenisové kurty a dvě kluziště, byla provedena rozsáhlá rekonstrukce sokolovny. V roce 1987 tělovýchovná jednota sdružovala již celkem 12 oddílů a odborů:
ZRTV (později ASPV) 1862Po roce 1989 došlo opět k obnově původního Sokola pod Českou obcí sokolskou (ČOS) a TJ se rozdělila na Tělocvičnou jednotu Sokol Nová Paka (ČOS) a na Tělovýchovnou jednotu Sokol N. Paka (ČSTV), která byla ustanovena dne 18.3.1992 jako nástupce poválečné TJ (sloučené tělovýchovy). Tělocvičná jednota začala svou činnost soustředit v novopacké sokolovně a hned zpočátku převzala oddíl košíkové.
K 1.1.1997 se oddělil oddíl lyžování a vznikl nový subjekt: Sportovní klub lyžování a orientačního běhu (SK LOB Nová Paka). Taktéž lední hokej založil svou k 2.4.1993 svou právnickou osobu od toho roku vystupuje pod názvem TJ Bruslařský klub Nová Paka.
Trend v separaci oddílů Tělovýchovné jednoty pokračoval i nadále a v roce 2000 to bylo též u oddílu kopané, kdy vznikl "1. FK Nová Paka" a Sportovní klub "SK Nová Paka fotbal".
ASPV (asociace sportu pro všechny) se osamostatňuje k 1.1.2003 pod názvem Klub sportu pro všechny Nová Paka a v témže roce odchází závodní činnost atletiky do Tělocvičné jednoty pod křídla ČOS.
Hned zpočátku 90. let zaniká oddíl odbíjené.
Na druhé straně došlo také ke rozvoji nových sportovních aktivit a v sezoně 1996/97 se prezentuje v rámci TJ oddíl zimního plavání pod svým názvem Karavana otužilců. Postupem času se v rámci Karavany rekrutuje sekce triatlonu a v roce 2005 je tento sport oficiálně zastoupen v TJ svým oddílem.
Po všech těchto změnách registruje tedy TJ Nová Paka v současné době celkem 8 sportovních odvětví.
AtletikuKoncem roku 2003 valná hromada jednoty odsouhlasila změnu stanov, resp. sídla a názvu, a od 1.1. 2004 se Tělovýchovná jednota Sokol nazývá TJ Nová Paka a to především z důvodu nezaměnitelnosti názvu s Tělocvičnou jednotou Sokol ale také z důvodu odevzdání označení "Sokol" do rukou České obce sokolské a jejím jednotám.(2)
Ing. Zdeněk Sucharda předseda (r. 2007)
Zdroj:
1. TJ Sokol Nová Paka, "Náš almanach" k 125 letům novopacké tělovýchovy a k 75 letům novopacké kopané, 1987 Trutnov
2. Zápisy z valných hromad a schůzí TJ a další materiály TJ z let 1992 až 2007